Niestety problem alkoholizmu w przeciągu ostatnich lat bardzo wzrósł. Coraz więcej osób, z różnych przyczyn zaczyna pić. Może to być związane z traumatycznymi przeżyciami, osobistymi problemami czy długotrwałym działaniem różnych czynników stresotwórczych. Skutki alkoholizmu odczuwa nie tylko sam chory, ale także całe jego otoczenie, a w szczególności najbliższa rodzina.
Osobę, którą dopadł alkoholizm może mieć w krótkim czasie poważne powikłania. Dobrze jest sprawdzić czy ich obecnie nie ma lub w przyszłości nie będzie. Jedne z najbardziej niebezpiecznych skutków są schorzenia neurologiczne, dlatego dobrze jest skonsultować się z neurologiem. Więcej na ten temat na stronie gabinetneurologiczny.com.
Jakie są skutki neurologiczne alkoholizmu?
Przede wszystkim u alkoholików występuje tak zwana polineuropatia alkoholowa. Co to jest? Otóż są to uszkodzenia obwodowego układu nerwowego. Dochodzi do tego zazwyczaj u osób, które z chorobą borykają się już przez dłuższy czas i przewlekle piją alkohol. Polineuropatia to bardzo często neurologiczny zespół objawowy, który związany jest oczywiście z piciem w dużych ilościach substancji zwanej etanolem. Bardzo charakterystycznymi objawami tej choroby neurologicznej są przede wszystkim różne zaburzenia w czuciu występujące na kończynach (w odcinkach, które są położone dalej od całego korpusu ciała), można odczuwać również tak zwane nerwobóle, a także bolesność uciskową, osłabienie albo całkowity zanik jakichkolwiek odruchów ścięgnistych. Co więcej, chory może odczuwać mocne bóle mięśniowe, które nie są wcale związane z aktywnością fizyczną. Oczywiście polineuropatia nie u wszystkich objawia się dokładnie tak samo. Występowanie poszczególnych objawów, a także ich siła i nasilenie jest bardzo mocno związane z tym ile dana osoba trwa już w takim stanie, to znaczy od kiedy pije wysokoprocentowy alkohol w dużych ilościach. U ludzi, którzy piją nałogowo od wielu lat i zaczęli w młodości (od około 18 roku życia do 25 roku życia) pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj w okolicy 40 – 60 roku życia.