Czym jest i na czym polega detoks alkoholowy?

Alkohol jest substancją zawierająca wiele szkodliwych toksyn. Jego nadmierne spożywanie doprowadza do niedoborów minerałów i witamin, a także różnych zaburzeń w gospodarce jelitowo-elektrolitowej. Jednak znajdujące się w alkoholu związki mają znaczący udział w procesach metabolicznych.dlatego jego nagłe odstawienie wywołuje wiele nieprzyjemnych i niebezpiecznych symptomów. Są one naturalną reakcją organizmu na głód biochemiczny. W takiej sytuacji konieczne jest odtrucie alkoholowe.

Detoksykacja organizmu

Detoks alkoholowy polega na odtruwaniu organizmu z toksyn. Proces ten pozwala na usunięcie pozostałości związków alkoholu etylowego z krwioobiegu, a także uzupełnienie wielu niedoborów. Podczas detoksykacji podawana jest specjalna kroplówka, dzięki której możliwe jest dożylne dostarczenie do organizmu elektrolitów, witamin oraz soli mineralnych. Działania te przyczyniają się do przywrócenia naturalnej równowagi metabolicznej pacjenta. Ich celem jest jednak przede wszystkim przerwanie alkoholowego ciągu oraz złagodzenie towarzyszących odstawieniu substancji dolegliwości psychicznych i fizycznych.

Odtrucie alkoholowe

Detoks przeprowadzany jest w warunkach klinicznych, zazwyczaj w profesjonalnym ośrodku terapii uzależnień. O bezpieczeństwo pacjentów dbają doświadczeni lekarze oraz wyszkolony personel pielęgniarki. Proces detoksykacji znacząco wpływa na poprawę formy chorego, przygotowując go do przeprowadzenia kompleksowej terapii. Pozostałości toksycznych substancji w organizmie kontrolowane są dzięki regularnemu przeprowadzeniu badania krwi oraz wielu innych testów. W celu złagodzenia objawów towarzyszących wystąpieniu zespołu abstynencyjnego, osoby uzależnione otrzymują specjalne środki farmaceutyczne. W większości są to leki nasenne, przeciwbólowe oraz uspokajający.

Skuteczność detoksu

Detoks alkoholowy jest konieczny w przypadku osób przejawiających objawy zespołu abstynencyjnego. Zwalczanie silnych ciągów alkoholowych polegające na samodzielnym odstawieniu odurzającej substancji bardzo często nie jest możliwe. Odtruwanie pozwala jednak na nabranie sił do przeprowadzenia dalszej terapii poprzez przywrócenie właściwej gospodarki metabolicznej organizmu. Chociaż znacząco łagodzi skutki odstawienia wysokoprocentowych napojów i wzmacnia odporność pacjenta, detoksykacja nie jest w stanie zagwarantować wyleczenia nałogu alkoholowego. Odtruwanie jest jednak pierwszym krokiem do odzyskania kontroli nad własnym życiem oraz podjęcia długotrwałej walki z uzależnieniem.

Dodaj komentarz