DDA – Dorosłe dzieci alkoholików

Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA, ang. ACoA = Adult Children of Alcoholics lub ACA = Adult Children Anonymous) – to inaczej ruch pomocy wzajemnej, powstał na bazie zaadoptowanego i zmodyfikowanego Programu Dwunastu Kroków, stworzonego przez ruch AA.
Ruch powstał skupiając osoby dorastające w rodzinach dotkniętych problemem choroby alkoholowej. Osoby te wykształciły cechy osobowościowe ułatwiające funkcjonowanie w warunkach patologii, równocześnie adaptacja ta zaburza życie w innych obszarach.
DDA zakłada, że jednostkom ze specyficznymi problemami, niosą pomoc grupy samopomocowe skupiające osoby o identycznych problemach.

Tak jak alkoholizm jest chorobą, tak dziecko alkoholika jest chore z powodu uzależnienia ojca lub matki albo obojga rodziców. Leczenie alkoholizmu jest pomocą dla niektórych alkoholików, a dla DDA - psychoterapia.

Myślę, że w dzisiejszych czasach bardzo mało mówi się o tego typu dolegliwościach, a powinno. Choroby tego typu nie widać gołym okiem, ale jej objawy są niewyobrażalnie zaawansowane. Dzieck może być przesadnie szczupłe, może mieć problemy z zapamiętywaniem, może nie mieć przyjaciół, może pić alkohol.

Syndrom DDA jest tak głęboki, że czasem przejawia się w najróżniejszych formach. Przemawia przez nasze ciało - bóle somatyczne, migrena, szczupła sylwetka, pryszcze nawet po okresie dojrzewania czy ich nadmierna ilość w tym okresie. Dermatolog, dietetyk czy inny doktor w takim przypadku nie pomogą, a nawet jeśli pomoże, to nasze wewnętrzne dziecko objawi się w nas w inny sposób.

Terapia DDA jest najlepszym rozwiązaniem, dlatego że pomoże Ci wniknąć w głąb siebie, powrócić do wewnętrznego dziecka i pożegnać się z problemem.

Wciaż trwa dyskusja czy uznać "Dorosłe Dzieci Alkoholików" za nową odmnienną jednostkę nozologiczną. Za opowiadaja sie w wiekszości przedstawiciele nauk hmanistycznych: psychologii, pedagogiki, socjologii, filozofii. Przeciwni są przedstawiciele nauk opartych na dowodach o profilach biologicznych, głównie lekarze. Na dzień dzisiejszy wygrywa teoria, ze DDA to zespół różnych zaburzeń, nie można tak nazwac jednej jednostki chorobowej. Należy pamiętać, że uzaleznieni rodzice czesto rownież przekazują geny zaburzeń głównie afektywnych, depresyjnych, lękowych swoim dzieciom. Nauka wskazuje, ze to podłoże genetyczne dominuje zaburzenia u potomków, natomiast kwestie środowiskowe, wychowanie w trudnych warunkach ma wtórne znaczenie.  

Jeśli potrzebują Państwo profesjonalnej pomocy, zapraszamy do skorzystania z oferty Psychiatra Warszawa. Dostępny od pn do pt od 08.00 do 20.00

UWAGA! Istnieje możliwość konsultacji w sprawie uzalężnień i współuzależnień w szpitalu Medox.org.pl pod adresem e-mail: info@medox.org.pl . Zapraszamy